Školstvo

Idem na to. Prihodím. O čom točím? Uvidíme. Pracujem v kancelárii. Áno v takej kancelárii, kde sa neberie do rúk lopata. V tej, kde sa peniaze zarábajú zadarmo. Sedím a každý mesiac mi prídu na účet peniaze. Ved tak to tam chodí. Zdá sa vám tento úvod nezmyselný? Myslím si, že väčšina Slovenska, ktorá zhodou okolností volí vládnu stranu bude s týmto úvodom súhlasiť. Veď musia pracovať, aby tí ľudia v Bratislave v kanceláriách mohli zarábať aj neuveriteľných tisíc eur. Tak a bez práce. Preto treba podoporiť predsedu, nech tým “milionárom” z tých zadarmo platov zoberie, čo najviac. Ale hlavne nech to nedáva učiteľom. Tí rovnako zarábajú zadarmo. Veď stačí im len na pár hodín denne prísť do školy a porozprávať niečo v dnešnej dobe čoraz milším deťom. Tak. Súhlasíte so mnou? Tak čítajte ďalej.

Ako študent som tiež pracoval na stavbe, v reštaurácii, aj za pásom aj v sklade. Všetky tieto práce sú náročné. Každá trošku iným spôsobom. Čo však majú všetky spoločné? Keď som v práci, mal som čistú hlavu. Každý deň. V práci som skončil a tým to zhaslo. Myslíte si, že učitelia si to povedať tiež? Kto si myslíte, že opravuje tie písomky, ktoré ste v škole neznášali. Kto sa musí pripraviť na každú jednu hodinu. Skúšali ste niekedy (mimo krčmy) pred väčšou skupinou ľudí, ktorí nie úplne javia záujem o to, s čím sa s nimi chcete podeliť. Asi nie, keď dokážete závidieť učiteľom ich aj tak veľmi nízke platy a podporovať vládnu stranu v názore, že majú dosť. Prídete domov bez psychickej energie, ale deň sa ešte neskončil, máte kopu povinností, ktoré treba stihnúť pred prvým zajtrajším zvonením. Nepripomína vám to niečo? Ak ste odpovedali, že vám to pripomína tých pár rokov, ktoré ste strávili v škole. V tej škole, ktorú ste nenávideli a chceli ste odtiaľ, čim skôr odísť. Trošku paradox, že teraz túto prácu závidíte tým, ktorí museli kvôli nej ešte študovať pár rokov. Tým, ktorým ste sa čudovali, že prečo to robia, keď vy už si pekne zarábate. (chvíľka na zamyslenie)

Ozvalo sa vo vás svedomie? Nie. Nevadí. V tom prípade asi súhlasíte s tým, čo sa tu deje. Prečo treba investovať do školstva. Prečo treba aj ľúďí, čo vykonávajú prácu v kancelárii v Bratislave a zarábajú možno na pohľad viac ako manuálne pracujúci ľudia? O tom, že náklady na život sú v regiónoch výrazne rozdielne sa dnes rozpisovať nebudem. Stačí sa pozrieť na to, čo momentálne produkuje naše školstvo. Kopu nepoužiteľných vysokoškolákov. Áno, je ich veľa. Zbytočne. Predpokladám, že teraz so mnou súhlasíte. Ale prečo? Možno preto, že sa v školstve pracuje nesystémovo, možno preto, že sú akreditované školy, ktoré stačí sponzorovať a máte titul vo vrecku. Počuli ste už o spoločnostiach, ktoré vám vypracujú diplomové práce za peniaze? Ako je to možné, že niekto dokáže vyprodukovať diplomovú prácu tak rýchlo a kvalita je dostačujúca? Ja som robil diplomovú prácu 2 roky, od nápadu až po preukázateľný výskum. Som si istý, že nikto by mi ju za pár stovák eur nevypracoval, v čo i len najnižšej akceptovateľnej kvalite. Chodil som na školu, kde sa tituly zadarmo nedávali. Ale tá škola ma možno naučila niečo, čo veľa ľudí doteraz nechápe. Nič nie je zadarmo